Aktywność sportowa

"Ruch zastąpi prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu"

 

Tak głosił w XVI wieku Wojciech Oczko, nadworny lekarz królów polskich: Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Był jednym z twórców medycyny polskiej oraz pisarzem medycznym. Propagował uprawianie kultury fizycznej, widząc w niej korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha.

 

Rozwój cywilizacyjny, związany z rozwojem technologii i techniki, niesie ze sobą konsekwencje zanieczyszczeń w naturalnym środowisku. Drugim problemem, z jakim ludzkość musi się zmierzyć, jest przetworzona żywność pełna dodatków chemicznych, które upośledzają funkcje organów w naszych organizmach. Żyjąc w takich warunkach, jesteśmy niestety skazani na toksyny i złogi, na epidemię otyłości oraz liczne choroby cywilizacyjne, coraz groźniejsze dla życia.

 

Jak możemy się bronić przed tymi szkodliwymi warunkami życia? Jak wiadomo, wiele od nas nie zależy, ale są też i takie dziedziny, które zależą tylko od nas. Wiążą się one z naszymi wyborami, decyzją i chęcią zrobienia czegoś dla siebie.

 

Doskonałym przykładem z dziedziny żywienia jest nasz wybór: spożywania nafaszerowanych chemią wędlin lub zamiast nich zakup surowego, czystego mięsa, które możemy przetworzyć sami i które potem, na zimno można spożywać z pieczywem. Taki wybór gwarantuje nam nie tylko to, że nie wchłoniemy do organizmu wielu toksyn, ale spożyjemy białko wraz z licznymi ważnymi dla zdrowia czynnikami, nie mówiąc już o znakomitych walorach smakowych.

 

Nie odkrywając oczywiście Ameryki, drugim, jakże ważnym wyborem powinna być u każdego z nas aktywność sportowa.

Skoro zanieczyszczenie środowiska wpływa patologicznie na gęstość naszych kości, co grozi osteoporozą, a aktywność fizyczna temu przeciwdziała, wybór jest oczywisty. Kwestia jest tylko tego, jaki wybierzemy rodzaj sportu oraz… wygonienia lenia, który w każdym z nas drzemie i buntuje się, kiedy chwytamy za rower czy kijki nordic walking.

 

Jednak nawyki żywieniowe oraz trybu życia można zmienić, ale wymaga to dobrych chęci, determinacji i samodyscypliny. Nie jest to łatwe, ale też nie jest to niemożliwe do przezwyciężenia. Z czasem, zmiany te, nad którymi ciężko pracowaliśmy, same wejdą nam w krew i nawet się nie spostrzeżemy, kiedy staną się dla nas codzienną oczywistością. Ważne jest tylko to, abyśmy chcieli zabrać się za siebie, zdając sobie sprawę z tego, że nasze zdrowie i sprawność fizyczna jest całkowicie w naszych rękach.

Osoba, która dba o tę sferę życia jest wydajna w pracy zawodowej, jest radośniejsza, odporna na choroby, jej kondycja sprawia, że się nie męczy; po prostu, taka osoba więcej – wiele – może.

 

Dlatego zadbajmy o siebie. Jest wiele takich sportów, które nie wymagają wybitnych umiejętności, aby je uprawiać. Choćby energiczny marsz, a jeszcze lepiej, gdy jest on poparty kijkami nordic walking. Chodzić potrafi każdy. Tego nie trzeba się uczyć. A marsz z kijkami jest najbardziej naturalnym rodzajem ruchu.

No to do roboty!! Kijki w ręce i w plener marsz!!

 

Serdecznie dziękujemy Firmie JAND
za wieloletnie wsparcie i pomoc w utworzeniu i w administrowaniu naszego serwisu internetowego.
W rewanżu za tę pomoc, Właściciel Firmy JAND Pan Andrzej Skrabek został uhonorowany Tytułem Anioł Filantropii
podczas III edycji Gali Wyróżnień w 2014 roku. Gorąco polecamy profesjonalizm Firmy JAND.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.