Narty

Narciarstwo

 

Jazda na nartach jest jedną z przyjemniejszych form aktywności sportowej. Przynosi ona ogromną frajdę podczas świetnie spędzonego czasu na białym puchu. Wraz z radością, jaką nam daje aktywny wypoczynek pośród przyrody w zimowej szacie, wiele zyskuje zdrowie narciarza oraz polepszająca się sprawność i kondycja. 

 

Korzyści prozdrowotne z jazdy na nartach

 

Jedną z najważniejszych zalet, jakie zapewnia nam jazda na nartach jest bardzo dynamiczny trening. Niezależnie od tego, jaki rodzaj sportu narciarskiego uprawiamy, trening ten wzmacnia każdą grupę mięśniową. Bardzo intensywnie pracują mięśnie ud, pośladków, brzucha i pleców, a także rąk. Poprawia się koordynacja ruchowa oraz krążenie krwi. Ponadto wysiłek zmusza nas do głębszego oddychania, a to sprawia, że serce, mózg, płuca i inne organy wewnętrzne naszego ciała są lepiej dotlenione. Reguluje się też poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Dla osób, które mają nadwagę lub cierpią na otyłość, ciągły i intensywny ruch na nartach przez kilka godzin dziennie, spowoduje znaczny ubytek masy ciała. Spalanie kalorii podczas uprawiania sportów zimowych jest spektakularny i w ciągu jednego dnia może nawet wynieść od 1000 do 2000 kcal. 

 

Zadbaj o bezpieczeństwo

 

Jazda na nartach, jak każda aktywność sportowa, wiąże się z ryzykiem wypadków. Najczęstsze kontuzje, to złamania, zwichnięcia, stłuczenia. Jednak można tego uniknąć, zachowując ostrożność na stoku lub na trasie oraz pamiętając o rzetelnym rozgrzaniu mięśni przed założeniem desek. Po powrocie ze stoku należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, które sprawią, że unikniemy bolesnych zakwasów w mięśniach oraz przykurczów. Należy też bezwzględnie pamiętać o kasku, a także dobrze też mieć na sobie odzież termoaktywną i w pełni nieprzemakalną. Konieczne będą również odpowiednie odporne na wilgoć i nieprzepuszczające wiatru rękawice. Te zabezpieczenia zapewnią nam, że się nie przeziębimy. W zimie na nasłonecznionych stokach i trasach biegowych występuje natężenie światła słonecznego, które odbija się od śniegu. Śnieg je dodatkowo znacznie potęguje. Dlatego niezbędna jest ochrona oczu. Nie zapominajmy więc o założeniu gogli lub okularów z filtrem UV. 

 

Dla wszystkich miłośników dwóch desek, bez względu na ich rodzaj, bardzo ważny jest plecak, w którym koniecznie musi znaleźć się zestaw przeciwlawinowy z detektorem lawinowym, latarka i łopatka oraz nadajnik GPS, mała podręczna apteczka, a także gorzka czekolada i napój izotoniczny lub woda mineralna. Podczas wysiłku fizycznego tracimy spore ilości wody z organizmu, a wraz z nią cenne składniki mineralne i niektóre witaminy. Najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoboru płynów są napoje izotoniczne. Niestety, nie są najlepszym wyborem dla osób odchudzających się, bowiem organizm będzie korzystał z energii pochodzącej z węglowodanów dostarczonych w napoju, zamiast sięgać do rezerw w postaci tkanki tłuszczowej. W takim przypadku lepszym wyborem jest woda mineralna. 

 

Narciarstwo biegowe i tourowe

 

Narciarstwo biegowe i tourowe uważane są za znacznie bezpieczniejsze od zjazdowego i pozostałych sportów zimowych. Ten fakt sprawia, że zwolenników tego rodzaju narciarstwa przybywa. Technika biegu (lub chodu w przypadku ski-touru) na nartach biegowych i tourowych bardzo przypomina naturalny sposób poruszania się, szczególnie marsze z kijkami Nordic Walking. Narciarstwo biegowe i tourowe, w przeciwieństwie do zjazdowego, jest sportem mało urazowym. Jeżdżąc rekreacyjnie, nie osiągniemy prędkości, które przysporzyłyby nam problemów z zapanowaniem nad nartami. 

 

Podczas uprawiania narciarstwa biegowego i tourowego angażowane są niemal wszystkie stawy i grupy mięśni. Bardzo mocno pracują mięśnie pośladków, ud, łydek oraz brzucha i pleców, a na dodatek górna część tułowia z obręczą barkową i mięśniami rąk. Ten sport szczególnie pomaga rozładować napięcie, gwarantując zadowolenie i odprężenie psychiczne. Ponadto gwarantuje on bardzo obniżone obciążenia stawów, gdyż ruchy na takich nartach są płynne, a wykrok jest wspomagany kijkami. Dlatego rehabilitanci i lekarze zalecają go często osobom, które mają problemy z narządem ruchu. Jest niemal „kalką” Nordic Walking. Poćwicz w lecie i w jesieni Nordic Walking, a będzie Ci łatwiej rozpocząć sezon zimowy na biegówkach czy na nartach tourowych. 

 

Biegówki wpływają fantastycznie także na nasze zdolności motoryczne: polepsza się siła naszych mięśni, gibkość i wytrzymałość. Naprzemienna praca rąk i nóg polepsza koordynację ruchową i poprawia utrzymywanie równowagi.

Biegówki nie wymagają zaawansowanych przygotowań kondycyjnych. Osoby o słabej kondycji mogą zacząć uprawianie narciarstwa biegowego od krótszych spacerów narciarskich, z zachowaniem szybkości dostosowanej do swoich możliwości. Narciarstwo biegowe i ski-tourowe to doskonały sport dla osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. 

 

Narty biegowe i tourowe nie wymagają terenu górskiego…

 

… i jest to wielka zaleta tego sportu. Właściwie można go uprawiać w każdym zakątku Polski. Dla nart biegowych czy tourowych, znakomite będą zarówno góry, wyżyny, jak i niziny. Na nartach biegowych i tourowych mogą jeździć osoby w każdym wieku i mające każdy poziom sprawności fizycznej. Nie mniej jednak należy zapytać lekarza o opinię, jeśli zachodzi niepewność, czy ten sport jest rzeczywiście dla nas odpowiedni. 

 

Sprzęt do narciarstwa biegowego, śladowego i ski-tourowego jest dużo tańszy niż ten do zjazdowego lub snowboardu. Poza tym nie musimy płacić za wyciągi, gdyż z nich nie korzystamy. Aby pojeździć na biegówkach, nie musimy wyjeżdżać na urlop. Możemy wybrać się w weekend na ski-spacer po pobliskim lesie czy polnej drodze, w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. 

 

Ski-touring, czyli narciarska wędrówka

 

Jest jednym z najpiękniejszych sportów, gdyż daje nam możliwość wyciszenia się i relaksu w ciszy gór lub leśnych ścieżek, a piękne krajobrazy i baśniowa sceneria wokół pozwala nacieszyć oczy, dając narciarzowi wspaniałe doznania estetyczne. 

 

Czym się różnią narty tourowe od biegowych

 

Narty tourowe pozwalają na wygodne podejścia, nawet pod strome stoki i trawersy w górach. Dzięki specjalnej budowie, narty do ski-touringu różnią się zarówno od nart zjazdowych, jak i od biegowych i śladowych. Najbardziej charakterystyczną cechą wyposażenia ski-tourowego są tzw. foki, które przypina się do nart od spodu. Ich zadaniem jest zapobieganie cofaniu się nart w trakcie pokonywania wzniesień. Pierwotnie produkowane były one z foczej skóry, skąd wzięła się ich nazwa. Obecnie robi się je z nylonu lub z moheru. Wiązania do ski-touringu są uniwersalne, a to oznacza, że pozwalają na odpinanie pięt przy wchodzeniu pod górę i blokowaniu ich, by unieruchomić stopy w czasie zjazdu. Dlatego na nartach ski-tourowych zjeżdża się równie dobrze, jak na nartach zjazdowych. 

Narty z tej grupy przeznaczone są do turystyki narciarskiej, a więc do wędrówek narciarskich. Dlatego deski są bardzo lekkie, mniej od innych taliowane, by zapewnić narciarzowi jak najlepszą przyczepność krawędzi przy pokonywaniu stromizn oraz trudnych trawersów. 

 

Przemierzanie tras górskich wymaga bardzo dobrej kondycji i wysokich umiejętności narciarskich. Dobra orientacja w terenie oraz znajomość gór są także bezcenne. Należy być również przygotowanym na ich różnorodność pogodową i trudne warunki zimowe. Znacznie bardziej ekstremalną wersją ski-touringu jest ski-alpinizm, który łączy górskie wędrówki z narciarstwem i ze wspinaczką skalną. Jednak ta odmiana ski-touringu jest dla bardzo zaawansowanych narciarzy – sportowców. Ski-touring dla osób mniej zaawansowanych lub z dysfunkcjami narządu ruchu, bądź dla osób starszych, jest wręcz idealną aktywnością fizyczną na terenach nizinnych lub wyżynnych i mającą bardziej cechy rekreacji, niż sportu. 

 

Serdecznie dziękujemy Firmie JAND
za wieloletnie wsparcie i pomoc w utworzeniu i w administrowaniu naszego serwisu internetowego.
W rewanżu za tę pomoc, Właściciel Firmy JAND Pan Andrzej Skrabek został uhonorowany Tytułem Anioł Filantropii
podczas III edycji Gali Wyróżnień w 2014 roku. Gorąco polecamy profesjonalizm Firmy JAND.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.