Rolki

Rolki lepsze od joggingu 

 

Wrotkarstwo, czyli jazda na wrotkach, rolkach czy nartorolkach, stało się w Polsce, od lat 90. XX w. bardzo popularne. Jazda rekreacyjna i jazda fitness, to najpopularniejsze formy jazdy na rolkach. Nie wymagają wielkich umiejętności, a przynoszą ogromną frajdę i jednocześnie niezaprzeczalne korzyści zdrowotne. Ogromny wybór sprzętu oraz coraz większa ilość ścieżek rowerowych, po których można bezpiecznie jeździć, sprawia, że zwolenników tego sportu przybywa.

Jeśli ktoś myśli, że rolki są dobre tylko dla nastolatków, jest w błędzie. To świetny sposób na uzyskanie pięknej sylwetki i ogólnie zdrowia, w każdym wieku. Na początku największym problemem jest brak równowagi i niepewność. Jednak już po kilku treningach zaczynamy czuć komfort i złapanie równowagi staje się dla nas coraz łatwiejsze.

Rolki są dla naszych stawów bezpieczniejsze niż jogging, a podczas jazdy spalimy więcej kalorii niż w trakcie biegania. Wystarczą nam dwie godzinne przejażdżki w tygodniu, żeby wyrzeźbić uda, pośladki i brzuch, uzyskując kształtną sylwetkę. 

 

Oto powody dla których warto jeździć na rolkach: 

 • Podczas, gdy jedziemy szybko, intensywnie pracują mięśnie ud i pośladków,
 • Starając się utrzymać równowagę, pracujemy na jędrny i płaski brzuch,
 • Oprócz nóg i rąk angażujemy mięśnie pleców i brzucha, które prostują naszą sylwetkę,
 • Dzięki treningowi na świeżym powietrzu dotleniamy organizm, co sprawia, że krew szybciej krąży, dostarczając skórze substancje odżywcze, zatem nasza cera staje się ładniejsza, a promienie słoneczne wzmagają produkcję witaminy D, która wzmacnia kości i poprawia odporność organizmu,
 • Dotleniony mózg lepiej pracuje, poprawia się pamięć i zdolność koncentracji,
 • Kształtujemy koordynację ruchową, poprawiamy zdolności motoryczne oraz pracę błędnika, czyli wzmacniamy poczucie równowagi,
 • Regularny wysiłek to trening dla naszego mięśnia sercowego, gdyż podczas jazdy nasze tętno wzrasta, a serce musi przepompować więcej krwi,
 • W czasie jazdy na rolkach brak wstrząsów, jakie występują podczas joggingu, a to oszczędza stawy kręgosłupa i nóg, odciążając je przy takiej samej intensywności treningu, jaką daje nam bieganie; rolki są bezpieczniejsze od joggingu, ponieważ cały czas wykonuje się płynne ruchy,
 • Wzmacnia mięśnie, które chronią nasz kręgosłup,
 • Ruch, który wykonujemy, aby odepchnąć się od podłoża, zmusza do pracy całą obręcz barkową,
 • Łatwo i szybko pozbywamy się cellulitu w tzw. „trudnych” miejscach naszego ciała,
 • W godzinę możemy spalić nawet 800 kcal, pod warunkiem, że nasz trening będzie miał tempo umiarkowane, a więc sprzyjające spalaniu tkanki tłuszczowej.

 

Nordic blading, czyli rolki plus kijki 

 

Nordic blading, to połączenie jazdy na rolkach z Nordic Walkingiem. Ten rodzaj treningu polega na tym, że podczas jazdy na rolkach (ale też na wrotkach czy na nartorolkach), odpychamy się kijkami NW, które ułatwiają osiągnięcie większej szybkości, a początkującym dają poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, bardziej angażuje się ramiona, rozluźniając mięśnie obręczy barkowej, pleców i karku. To pomaga także pozbyć się tkanki tłuszczowej na karku i rękach, a dzięki pracy ramion odciążamy stawy i mięśnie nóg, co pozwala nam dłużej jeździć bez objawów zmęczenia. 

 

Bezpieczeństwo 

 

Jeżdżąc na rolkach musimy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników alejki, na której trenujemy. Zakładajmy więc kask oraz ochraniacze na łokcie, nadgarstki, kolana i golenie, które zabezpieczą nas w razie upadku.

Kodeks drogowy mówi, że osoba na rolkach traktowana jest jak pieszy. Dlatego nie wolno rolkarzom jeździć po drogach. Jazda dozwolona jest wyłącznie na chodnikach i ścieżkach rowerowych.

 

Serdecznie dziękujemy Firmie JAND
za wieloletnie wsparcie i pomoc w utworzeniu i w administrowaniu naszego serwisu internetowego.
W rewanżu za tę pomoc, Właściciel Firmy JAND Pan Andrzej Skrabek został uhonorowany Tytułem Anioł Filantropii
podczas III edycji Gali Wyróżnień w 2014 roku. Gorąco polecamy profesjonalizm Firmy JAND.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.