Rower

 Jak jazda na rowerze wpływa na zdrowie?

 

Są różne: turystyczne, szosowe, górskie, miejskie, wyścigowe. Rowery; jeździmy na nich na wycieczki, do pracy, na zakupy. Bierzemy udział w maratonach rowerowych i w wyprawach międzynarodowych. Rower jest niemal w każdym domu i prawie każdy potrafi na nim jeździć. Jeżdżą na nich panie w sukienkach i panowie w garniturach. Łączy ich jedno: ich regularna jazda na rowerze bardzo korzystnie wpływa na ich samopoczucie i zdrowie ogólne. Z jazdy na rowerze płynie wiele korzyści dla zdrowia: 

 • Poprawia pracę i wydolność serca, kondycję oraz wytrzymałość na wysiłek fizyczny,
 • Pozwala pracować biodrom i grzbietowi oraz stawom,
 • Jest chwilą relaksu i dobrą gimnastyką dla kręgosłupa,
 • Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego oraz układu krążenia,
 • Zwiększa wentylację płuc oraz dotlenia wewnętrzne organy całego ciała,
 • Przeciwdziała zakrzepom w nogach, szczególnie w łydkach, ponieważ wymusza przepływ krwi, która nie ma czasu się gromadzić,
 • Pozwala zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, gdyż już podczas godzinnej jazdy na rowerze przy prędkości 20km/h spalamy około 600 kalorii,
 • Wpływa również na przyspieszenie metabolizmu,
 • Wzmacnia mięśnie i buduje masę mięśniową we wszystkich partiach ciała, kształtując i modelując piękną sylwetkę,
 • Podczas jazdy pracują bowiem niemal wszystkie mięśnie: pośladkowe, czworogłowe uda, łydek, mięśnie grzbietu, brzucha, obręczy barkowej oraz mięśnie rąk.
 • Pomaga wysmuklić uda i łydki, zapewniając ich piękny wygląd,
 • To świetna broń do walki z cellulitem i żylakami,
 • Rower uspokaja i wycisza emocje, pomaga pozbyć się nagromadzonego w ciele napięcia. 

Ażeby nie dopuścić do kontuzji nóg podczas jazdy na rowerze, należy zadbać o kilka ważnych spraw. Nieprawidłowe obuwie, przetrenowanie (pokonywane dystanse i dynamikę jazdy należy zwiększać stopniowo), a także źle wyregulowany osprzęt, odpowiadają za ból kolan i goleni, zapalenie ścięgna Achillesa oraz za drętwienie i ból stóp. Jeśli zadbamy o swój rower, unikniemy tych przykrych dolegliwości. Warto zadbać o własne bezpieczeństwo. 

Komu szczególnie zalecana jest jazda na rowerze? Jest oczywiście sportem dla każdego, jednak jest grupa osób, dla których rower jest szczególnie znakomity: 

 • W wielu przypadkach jest to wręcz pożądana forma rehabilitacji,
 • Z uwagi na to, że jazda na rowerze jest aktywnością aerobową, czyli tlenową, oznacza to, że powinny ją uprawiać osoby z problemami układu oddechowego, a także astmą oskrzelową,
 • Ci, którzy należą do podwyższonego ryzyka zawału serca i wystąpienia choroby wieńcowej, uprawiając tę dyscyplinę sportu, obniżają to zagrożenie oraz poprawiają wydolność układu krążenia i zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca i kończyn dolnych,
 • Osoby z chorymi stawami – dzięki pedałowaniu, wymuszany jest ciągły ruch stawów, co polepsza ich ruchomość i zwiększa zawartość tzw. mazi, która zapobiega niszczeniu stawu;
 • Osoby szczególnie narażone na stres w pracy zawodowej, gdyż wysiłek fizyczny pozwala zachować równowagę emocjonalną i odporność na stres, a także daje nam kontakt z przyrodą, której piękno odpręża i relaksuje.

Zalet jazdy na rowerze jest nieskończenie wiele. Rower to idealny środek transportu zarówno w zakorkowanych aglomeracjach miejskich jak i w mniejszych miejscowościach. Jest świetnym pojazdem dla każdego: dla małych i dużych, kobiet i mężczyzn, dla sprawnych i mniej sprawnych. Warto również wspomnieć o tym, że jeżdżąc na rowerze jesteśmy ekologiczni. Jest wspaniałym przyjacielem, nie tylko człowieka, ale również środowiska naturalnego. 

 

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach coraz bardziej zyskują rowery elektryczne. Jest to świetna alternatywa dla tych osób, które chcą dojeżdżać codziennie do pracy na swoim ekologicznym jednośladzie, ale nie chcą się spocić i nadmiernie zmęczyć. Rower elektryczny doskonale się nadaje do tego celu.

 

Myliłby się ten, kto by powiedział, że jazda na takim rowerze, to nie sport. Trzeba wiedzieć, że silniczek elektryczny nie zastępuje pedałowania, tylko je wspomaga. Dzięki temu, że się nadmiernie nie męczymy, pozwala nam przejechać dłuższe dystanse, czyli możemy się nim wybrać na dłuższe wycieczki.

 

Dzięki temu, że praca naszych nóg jest wspomagana przez silnik elektryczny, nasze stawy są znacznie odciążone. To pozwala uniknąć kontuzji, bo pedałując, nie obciążamy stawów. Jest to wymarzony sposób aktywności rowerowej dla osób z chorymi stawami. Nie muszą się już martwić, że rower pogłębi im schorzenia stawów. Dlatego bardzo polecamy ten typ rowerów, gdyż jest on naprawdę znakomity. 

 

Serdecznie dziękujemy Firmie JAND
za wieloletnie wsparcie i pomoc w utworzeniu i w administrowaniu naszego serwisu internetowego.
W rewanżu za tę pomoc, Właściciel Firmy JAND Pan Andrzej Skrabek został uhonorowany Tytułem Anioł Filantropii
podczas III edycji Gali Wyróżnień w 2014 roku. Gorąco polecamy profesjonalizm Firmy JAND.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.