Taniec

Zdrowie w rytmie cha-cha-cha

 

„Taniec może być bliskością, uściskiem,

może znaczyć coś więcej niż wyjaśnienia, niż pocałunek,

może być samotną wyspą dwojga ludzi – najważniejszym miejscem na ziemi.”

Zofia BystrzyckaJak wiadomo, taniec towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest nieprzerwanie związany z człowiekiem, od początku jego istnienia. Pojawił się już w epoce kamiennej. W dawnych epokach, taniec miał wiele różnych funkcji. Nawet dziś, pośród plemion indiańskich czy afrykańskich, szamani, czarownicy, uzdrowiciele, wykonują rytmiczne, taneczne ruchy podczas rytuałów.

Historia tańca jest więc tak stara, jak ludzkość – fascynująca i bogata w formy i muzykę, które przez wieki ewoluowały wraz z kolejnymi pokoleniami. Każde bowiem pokolenie wnosiło nowe gatunki taneczne, wraz z muzyką i kulturą. Od form pierwotnych, poprzez tańce dworskie i ludowe, do form współczesnych – ot, droga tańca.

 

Dlaczego człowiek tańczy? Jaką magię posiada taniec, że przyciąga rzesze ludzi w różnym wieku, z różnych kultur i tradycji?

Oczywiste jest, że taniec jest najpiękniejszą chwilą dla ludzi kochających się. Ale nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla nich. Taniec jest niezrównany, jeśli chodzi o poznawanie nowych osób. Jest doskonałą formą rozrywki i sposobem na oderwanie się od problemów, pomaga się zrelaksować. Powoduje uwolnienie endorfin – hormonów szczęścia, które wprowadzając tańczącego w dobry nastrój, łagodzi objawy depresji. Dlatego taniec bardzo często polecany jest jako metoda wspomagająca leczenie depresji, nerwic oraz innych chorób o podłożu psychicznym. Taniec pomaga złagodzić stresy i stany nerwowe; pomaga także zwalczyć kompleksy oraz nieśmiałość.

 

Tańcem rozładowujemy napięcie i agresję. Dzięki muzyce i poruszaniu się w jej takt, relaksujemy się, a odprężenie wynikające z tańca, jeszcze długo utrzymuje się w naszej psychice. Taniec dostarcza pozytywnych emocji. Dlatego wykorzystywany jest w terapiach, a zajęcia terapeutyczne nazwane są choreografią terapeutyczną. W choreoterapii nie stosuje się nauki kroków czy kombinacji tanecznych, każdy z uczestników tańczy, porusza się tak, jak sam tego pragnie, spontanicznie i instynktownie. Terapia tańcem może pomóc także osobom starszym, podnosi poczucie własnej wartości kobietom po mastektomii. Wskazana jest także dla osób niepełnosprawnych. Płynny ruch taneczny w rytm muzyki pozwala uzyskać pełną harmonię ciała, ducha i umysłu.

 

Taniec przynosi także wiele korzyści prozdrowotnych, zapewniając nam dobrą formę fizyczną.

  • Kardiochirurdzy zalecają taniec w profilaktyce chorób serca oraz pacjentom cierpiącym już na te groźne schorzenia.
  • Specjaliści od chorób metabolicznych uznają taniec za świetny sposób na obniżenie poziomu tłuszczu we krwi i redukcję tkanki tłuszczowej.
  • Regularny taniec wzmacnia i uelastycznia mięśnie oraz poprawia ich wytrzymałość; kształtuje sylwetkę człowieka, który nabiera lekkości, a jego ruchy stają się piękniejsze.
  • Taniec także wzmacnia kości, a to oznacza, że organizm buduje nową tkankę kostną, co przekłada się na profilaktykę osteoporozy.
  • U tancerzy bardzo wyraźnie zauważa się duży wzrost odporności. Osoby, które regularnie tańczą, rzadziej zapadają na choroby wirusowe.
  • Taniec to przyjemny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Godzina tańca pozwala na pozbycie się od 200 do 400 kcal, w zależności od intensywności tańca.
  • Każdy ortopeda i reumatolog potwierdzi, że taniec uelastycznia stawy oraz zwiększa ich ruchomość.

Taniec zamiast siłowni

 

Każdy z nas potrzebuje ruchu, ale nie każdy z nas jest chętny do tego, aby rozpoczynać swój dzień od porannego joggingu czy spędzać czas na siłowni. Nie każdy może korzystać z basenu np. z powodu chloru. Świetną alternatywą dla sportu jest taniec, który jest jedną z najprzyjemniejszych form wysiłku fizycznego. W dodatku, nie staje się nudny, jak powtarzane wielokrotnie ćwiczenia na siłowni, co w konsekwencji może zniechęcać do aktywności sportowej.Ponadto, badania przeprowadzone w USA dowiodły, że regularne zajęcia taneczne pozwalają spalić taką ilość kalorii, jak w przypadku ćwiczeń na siłowni.

 

Przewagą tańca nad ćwiczeniami na siłowni lub aerobowymi są doznania estetyczne związane z płynącą muzyką, w której takt się poruszamy. Taniec, oprócz formy ruchu, jest także formą sztuki, która odwołuje się do wyższych uczuć i zaangażowania emocjonalnego. Tańcząc, nie ruszamy się dla samego ruchu, jak na siłowni, czy podczas joggingu, ale wsłuchujemy się w muzykę taneczną, która pozwala nam wyrazić naszą osobowość.

Taniec jest dobry dla osób w każdym wieku. Każda osoba znajdzie dla siebie odpowiednią formę tańca, bo istnieją różne jego odmiany: może on być towarzyski w parach, w grupach, czyli w formacjach lub tańczony w solo. Możemy wybierać z wielu różnych gatunków tańca. Oferta jest naprawdę szeroka, a możliwości zdumiewająco różnorodne. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

A poza tym… Czyż nie fajnie jest pokazać się od strony dobrego tancerza czy dobrej tancerki? Ta umiejętność przynosi bardzo dużo frajdy i zadowolenia, no i … jest świetnym afrodyzjakiem.
Serdecznie dziękujemy Firmie JAND
za wieloletnie wsparcie i pomoc w utworzeniu i w administrowaniu naszego serwisu internetowego.
W rewanżu za tę pomoc, Właściciel Firmy JAND Pan Andrzej Skrabek został uhonorowany Tytułem Anioł Filantropii
podczas III edycji Gali Wyróżnień w 2014 roku. Gorąco polecamy profesjonalizm Firmy JAND.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.