Turystyka górska

„W góry, w góry miły bracie,

Tam swoboda czeka na cię”

 

Przytoczony w tytule tego artykułu cytat, pochodzi ze znanej miłośnikom gór piosenki wędrownej. Wprowadza nas w atmosferę panującą w górach, w klimat, dla którego często powracamy na wijące się górskie ścieżki, by zaznać przygody, zrzucić z siebie ciężar codziennej prozy życia i poczuć swobody i wolności, poukładać myśli, oczyścić się mentalnie i wyswobodzić z tego, co nas przytłacza.

 

Jesteśmy szczęściarzami, choć tego tak do końca nie doceniamy, że Polska ma bogatą różnorodność górską. Od najstarszych Gór Świętokrzyskich w centralnej części Wyżyny Kieleckiej i z najwyższym szczytem Łysicą (612 m n.p.m.), poprzez Sudety z najchętniej odwiedzanymi Karkonoszami i Górami Stołowymi, do największego łańcucha górskiego, Karpaty. Na terenie Polski Karpaty posiadają wiele pasm górskich – od Śląska, poprzez Małopolskę, po Podkarpacie, a każde z nich ma inną charakterystykę. Cechują się wyjątkowością walorów i odrębnością endemiczną. To pozwala ludziom kochającym góry na poznawanie tych pięknych zakątków, podziwiając ich naturę i jakże zróżnicowane cechy przyrodnicze i geologiczne. Na przykład trudno jest porównać Tatry cechujące się strzelistością z Beskidem Niskim! Endemiczność tych obu jest jakże różna! A przecież oba te pasma należą do łańcucha Karpat. Na terenach górskich powstało wiele parków narodowych, a ich nazwy są związane z nazwami tych pasm. Wiele jest ciekawych lektur na ten temat, więc nie będziemy się tutaj wdawać w szczegóły tego szerokiego i ciekawego zagadnienia.

 

Turystyka górska ma niezaprzeczalnie wiele zalet. Głównie, umożliwia oderwanie się od prozaicznej codzienności, gdyż wędrówka po górach ma w sobie pierwiastek przygody, który bardzo absorbuje, czyli odwraca naszą uwagę od codziennych trosk. Pozwala nam od nich odpocząć psychicznie i emocjonalnie. Dzięki temu, gdy już wracamy do domu z nowym zastrzykiem energii, wypoczęci i zrelaksowani, mamy siłę i umiejętność, by sprostać trudom codziennej rzeczywistości. 

 

Turystyka górska, oprócz zalet związanych z obcowaniem z przyrodą i wyciszeniem emocji oraz nagromadzonych napięć nerwowych, sprzyja także naszemu zdrowiu fizycznemu. Możliwość głębokiego i długotrwałego wdychania zdrowego i czystego powietrza górskiego pozwala nam na oczyszczenie z toksyn, wewnętrznych narządów. Jak to się dzieje? Otóż podczas wysiłku, jaki dostarcza nam wędrówka po wzniesieniach, nasza krew dostaje zwielokrotnioną ilość tlenu, który jest przez nią transportowany do organów wewnętrznych, m.in. do serca i mózgu. Dotlenia je i stymuluje ich pracę, oczyszczając z toksyn i złogów. Zwiększa się także liczba czerwonych krwinek, czyli jakość naszej krwi się również poprawia. 

 

Wędrując nieprzerwanie przez kilka godzin, następuje także spalanie tkanki tłuszczowej, a zarazem wzmocnienie mięśni – szczególnie nóg, pośladków i pleców. Jeśli zdecydujemy się na użycie kijków Nordic Walking, wówczas spalanie kalorii zintensyfikujemy i więcej spalimy tkanki tłuszczowej, rozwiniemy też masę mięśniową górnych obszarów naszego ciała. Powtarzalność takich wędrówek pozwoli nam w całym sezonie znacznie poprawić sylwetkę, wzmocnić odporność i kondycję, poprawić ruchomość stawów i ogólnie podreperować zdrowie. Wędrując po tak wymagającym terenie, jakim są szlaki górskie, podnosimy także swoją wytrzymałość na wysiłek, któremu musimy sprostać, przezwyciężając swoje słabości. 

 

Wybierając się na szlaki górskie, musimy jednak pamiętać o tym, że góry są wymagające i narzucają piechurom swoje rygory. Należy się zawsze spodziewać załamania pogody, nawet, gdy nic na to nie wskazuje. Słowa piosenki o tym przypominają: „… i nawet przy pogodzie, skafander miej w odwodzie”.

 

Pod żadnym pozorem nie wybierajmy się bez prowiantu i wody! Przy tak dużym i długotrwałym wysiłku, grozi nam nawet omdlenie i wstrząs związany z nagłym obniżeniem poziomu cukru we krwi. Szczególnie w górach nie wolno do tego dopuszczać! Podczas wspinaczki traci się bardzo dużo energii, więc należy ją uzupełniać. Lekkostrawne, ale pożywne kanapki oraz owoce muszą znaleźć się w plecaku. Batony czy cukierki w górach są wskazane, a czekolada gorzka, nawet wymagana. Jej posiadanie w górach jest koniecznością, gdyż właśnie ona najszybciej dostarcza energii i wzmacnia organizm. To samo dotyczy napojów. Woda niegazowana, herbata, kawa – oto trzy rodzaje napojów, które trzeba mieć podczas wędrówki. Soki i cola są słodkie, więc potęgują pragnienie. Dlatego nie są wskazane.

 

Planując wycieczkę po górach, nie wolno lekceważyć dolegliwości i chorób, szczególnie przewlekłych i groźnych dla życia, które nas nękają. W góry nie mogą jeździć osoby z nadciśnieniem tętniczym i poważnymi chorobami układu krążenia oraz z chorobami serca i tzw. wieńcówką. Diabetycy oraz osoby cierpiące na nadczynność tarczycy powinny zasięgnąć opinii lekarza.

 

Góry rzeczywiście dają swobodę, poczucie wolności i radość związaną z przebywaniem pośród cudownej przyrody. Góry dają się oczarować swoją magią tym, którzy je szanują, umieją je docenić, ale i czują przed nimi respekt, przed ich kapryśną naturą., Cieszmy się pięknymi, górskimi widokami, czerpmy z nich siłę i energię, zażywajmy zdrowia i pogody ducha, ale jednocześnie bądźmy rozważni i odpowiedzialnie postępujmy, zgodnie ze wskazówkami Górskich Służb Ratunkowych (TOPR i GOPR).

 

Z górskim pozdrowieniem, do zobaczenia na szlaku!! 

Serdecznie dziękujemy Firmie JAND
za wieloletnie wsparcie i pomoc w utworzeniu i w administrowaniu naszego serwisu internetowego.
W rewanżu za tę pomoc, Właściciel Firmy JAND Pan Andrzej Skrabek został uhonorowany Tytułem Anioł Filantropii
podczas III edycji Gali Wyróżnień w 2014 roku. Gorąco polecamy profesjonalizm Firmy JAND.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.